Centrum Dialog

“Mám velkou chuť poslat to dál,” říká Aissatou Kourouma Z Conakry

  Malá Aissatou se narodila v roce 1989. Když jí bylo patnáct let, byla zařazena do projektu Centra Dialog “Adopce afrických dětí - projekt pomoci na dálku”. Brzy Aissatu začala podporovat jedna česká rodina, která jí od roku 2004 umožnila pravidelně navštěvovat školu. Úspěšně pak dostudovala práva na univerzitě Kofi Annan v Conakry. Dnes Aissatou pracuje v pojišťovně a chce založit místní školku pro děti. Je přesvědčená, že musí vrátit vše dobré, co jí samotné bylo dáno.  

Aissatou, můžeš nám říct, kdy a jak jsi se seznámila s projektem Centra Dialog?

Kamarádka mé maminky, Mariama Souare, která byla jedním z koordinátorů Centra Dialog jí pověděla o možnosti této podpory. Maminka je vdova a vychovává 5 dětí úplně sama. Chtěla jí pomoci...Tak jsem byla přijata do projektu “Adopce afrických dětí-projekt podpory na dálku”.

Jak tvoje rodina vnímá tento projekt?

Moje rodina byla velmi šťastná, když se objevili lidé z Čech, kteří mi začali platit školné. Mamince se moc ulevilo, protože se už nemusela bát o mé vzdělání. Nastoupila jsem hned do soukromé školy, kde jsem dostala kvalitní vzdělání, na které bych sama nikdy nedosáhla.

Dokážeš si představit, jak by to s tebou asi vypadalo, pokud bys nebyla součástí našeho projektu?

Upřímně si myslím, že kdybych nabyla součástí tohoto projektu, pravděpodobně bych do školy chodila, ale pochybuji, že bych se dostala na univerzitu. Mnoho mých kamarádu, kteří tuto šanci neměli, nedostudovali a museli školu opustit.

Máš pocit, že Ti tento projekt zlepšil život? Pokud ano, jak?

Projekt byl pro mne více než přínosný. Mohla jsem dokončit magisterské studium a po dokončení školy se aktivně podílet na humanistických aktivitách, např. jsem spolupořádala v západoafrické Guineji setkání na téma nenásilí a rozvoj. Umožnilo mi to vytvořit si okruh přátel, kteří smýšlí stejně jako já. Moc ráda bych sdílela mé zkušenosti s dalšími lidmi, aby věděli, jak moc je tato forma pomoci důležitá.

Kde momentálně pracuješ?

Už dva roky pracuji v pojišťovně. Po vysoké škole jsem byla na několika stážích v několika různých společnostech, včetně té, kde v současné době pracuji jako účetní. Mé původní právnické vzdělání mi umožnilo vyzkoušet si bez velkých obtíží různé práce, teď se ale snažím prohlubovat své znalosti v oboru pojišťovnictví. Je to dobrá práce a baví mě to.

Jaké jsou tvé plány do budoucna?

To, co mě dnes ale nejvíce láká je představa založit školku a pomoct tak chudým rodinám. Takové zařízení pro malé děti, kam by mohly maminky své děti bez starostí dávat a měly tak možnost vydělávat na živobytí. Málo která žena si může z finančních důvodů dovolit posílat své děti do školky. Díky pomoci, která se mi jako dítěti dostala mám teď velkou chuť “poslat to dál”.

Často kladené otázky a odpovědi k projektu
ADOPCE AFRICKÝCH DĚTÍ NA DÁLKU
ve formě e-booku ke stažení.

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Nejnovější zprávy