Centrum Dialog

Společně na trati

Afričtí a obzvláště keňští vytrvalci jsou fantastičtí! Dá se říci, že běh na dlouhou trať mají přímo v krvi a neúnavně směřují do vítězného cíle se samozřejmostí sobě vlastní. Podobným maratónem jsou i projekty zajišťující dětem přístup ke vzdělání. A tak není divu, že i v tomto případě „běží“ všichni zúčastnění jako o život. Vždyť jde o lepší život…  
Naše děti v Guineji
Naše děti v Guineji

Tři, dva, jedna…start

Psal se rok 1960 a dvě holá chodidla, měkce dopadající na asfalt, symbolizovala převratného ducha doby, kdy země subsaharské Afriky získávaly nezávislost a snily sebevědomé sny o skvělé budoucnosti. Byli chudí a bosí? Ano, ale nadšení a vítězní. Etiopský běžec Abebe Bikila to dokázal. Náš příběh o vzdělávání začal o více než čtyřicet let později. Psal se rok 2002 a na svou dlouhou smysluplnou trať, lemovanou dětskými úsměvy a proměněnými životními šancemi, vyběhla parta nadšenců z Centra Dialog. Cílem naší usilovné práce bylo a je zpřístupnění kvalitního vzdělání pro děti z chudých rodin, které z finančních důvodů nemohou navštěvovat školu. Projekt Adopce dětí na dálku se snaží o  jejich dlouhodobou podporu. Sám název „Pošli špunta do školy!“ totiž současně znamená „Vydej se spolu s ním na dlouhou cestu za vzděláním“. Báječně vytrvalí adoptivní rodiče tak darovali šanci na lepší život již 3 500 dětí z Guineje a Keni. A další špunti čekají na startu…

 

Skvělý rozběh 

Poté, co jsme se rozehřáli alfabetizačními kurzy, pustili jsme se do běhu na dlouhou trať, jehož cílem byl plně funkční vzdělávací systém, umožňující studovat ekonomicky znevýhodněným dětem. Náš projekt se rozběhl úspěšně. S adoptivní podporou v zádech mohli špunti vyrazit do škol, ve kterých jsme pro ně zajistili místa. Děti se začaly vzdělávat ve stávajících školách, se kterými jsme navázali spolupráci, nebo ve školách námi nově zbudovaných. Naše zařízení vznikala někdy doslova z ničeho - prkénko po prkénku, cihla k cihle nebo neuvěřitelně tvůrčím způsobem, kdy peníze na stavbu zajistily odpadky proměněné ve šperky a módní doplňky. To vše se povedlo díky nadšení místních lidí, kteří nikdy nejsou u konce s dechem. Na cestě za vzděláním jakoby se školní uniformy proměnily v závodní dresy a v pestrobarevném pelotonu radostně běží děti z 12 různých škol za lepší budoucností. Moc dobře vědí, co pro ně znamenají jejich podporovatelé. Jsou to věrní fanoušci, jejichž psychická a finanční podpora je povzbuzuje k těm nejlepším výkonům. Vědí, že bez jejich pomoci nedoběhnou vítězně do cíle.

 

Zdolejme, přeskočme…pokračujme

Vzdělání není jednorázovým spotřebním zbožím, ale nejlepší dlouhodobou investicí do života. Je za ním ovšem také mnoho let vytrvalé práce, která dává smysl jen, když se v ní pokračuje. Jsme si stoprocentně jistí, že jsme společně vyrazili správným směrem - Centrum Dialog za spravedlivějším světem, rodiče na pomoc dětem, vzdělaní vstříc budoucnosti, špunti do školy. Všechny úspěšně běžící projekty i očekávání keňských a guinejských dětí nás zavazují a motivují překonávat všechny překážky na trati. Naši štafetu pomoci, kterou nezastavila ani vlna záplav v Paponditi ani první vlna covidová, nezastaví ani vlna druhá. Extra obtížné podmínky ovšem vyžadují vaší extra podporu, abychom mohli v pomoci dětem pokračovat. Sdílejte, prosím, informace o Pošli špunta do školy s přáteli, kolegy, rodinou. Oceníme také vaše nápady, jak jinak projekt podpořit. Společně budeme silnější a uděláme všechno pro to: „Ať se špunti na trati neztratí!“

Často kladené otázky a odpovědi k projektu
ADOPCE AFRICKÝCH DĚTÍ NA DÁLKU
ve formě e-booku ke stažení.

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Nejnovější zprávy